Menu Content/Inhalt
Start arrow Podstawowe informacje
Podstawowe informacje Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
30.08.2007.
Brzozów z lotu ptaka
Brzozów - widok z lotu ptaka na rynek
Gmina Brzozów
(województwo podkarpackie, powiat brzozowski) leży na skrzyżowaniu historycznych szlaków handlowych przecinających malownicze wzniesienia Podkarpacia, na trasie z Rzeszowa do Sanoka. Dziś przebiegają tędy drogi prowadzące w kierunku przejść granicznych z Ukrainą (Krościenko) i Słowacją (Radoszyce, Barwinek), a także trasy wiodące w Bieszczady, Beskid Niski i pogórze Przemyskie. Geograficznie obszar gminy należy do Pogórza Dynowskiego. Gminę przecina rzeka Stobnica. W wielu miejscowościach znajdują się cenne zabytki, do najciekawszych należą: barokowa kolegiata w Brzozowie, XV-wieczny drewniany kościół w Humniskach oraz zespół kościelno-klasztorny OO. Jezuitów wraz z bazyliką i sanktuarium maryjnym w Starej Wsi.
    Brzozów jest ośrodkiem lokalnego życia społecznego i gospodarczego. Znajduje się tu siedziba władz gminy i powiatu. W mieście funkcjonuje szpital ze znanym w Polsce Podkarpackim Ośrodkiem Onkologicznym. Z kolei zakład "Koronki" SA są największym w Europie producentem koronek klockowych oraz wytwórcą konfekcji i galanterii tekstylnej. Ponadto działa tu wiele firm z branży budowlanej, energetycznej, chemicznej i drzewnej. Nadleśnictwo Brzozów to producent i organizator giełd najwyższej jakości drewna. Na terenie gminy zalegają tez bogate złoża wysokozmineralizowanych wód leczniczych, przed II wojną światową działało uzdrowisko Brzozów-Zdrój.
    Mocnym punktem gminy jest kultura, zwłaszcza folklor. Tradycja ludowa jest bardzo silna, działają tu kapele, grupy obrzędowe, twórcy ludowi, a także orkiestra dęta, big-band i liczne inne zespoły muzyczne. Organizatorami życia kulturalnego są zwłaszcza: Muzeum Regionalne w Brzozowie oraz Brzozowski Dom Kultury, gdzie co roku odbywają się ogólnopolskie warsztaty jazzowe. Gmina posiada dobrze rozwiniętą sieć szkół i placówek oświatowych. Działa tu kryta pływalnia "Posejdon" oraz Kompleks - Sportowo Rekreacyjny przy ul. Słonecznej.
    Władze samorządowe starają się dbać o porządek i zrównoważony rozwój gminy. Brzozów od lat słynął z gospodarności i gościnności. Gmina współpracuje z miastem partnerskim Moldava nad Bodvou (Słowacja) oraz miastem Sambor (Ukraina). W latach 2005 i 2006 Brzozów zdobywał wyróżnienia i certyfikaty w konkursie "Gmina Fair Play".
 
Zmieniony ( 10.08.2011. )
 
« poprzedni artykuł

W skrócie...


Ostrzezenia
Biuletyn Informacji Publicznej
Monitor Polski
Dziennik Ustaw
Portal Interesanta
Rewitalizacja
Dokumenty utracone
Kompleks Sportowo-Rekreacyjny
Rodzina 3+
Gospodarka odpadami
Harmonogram 2014

certyfikat eurorenoma

Media

Oglądaj nasze

 materiały filmowe

 

 

Urząd Miejski w Brzozowie, ul. Armii Krajowej 1, 36-200 Brzozów, pow. brzozowski, woj. podkarpackie
tel. (13) 43-410-50, fax. (13) 43-410-55
e-mail: um_brzozow@brzozow.pl
http://www.brzozow.pl
NIP: 686-10-01-197, Regon: 000524631

Nr konta bankowego: 72-8642-1113-2011-9306-0664-0001