Menu Content/Inhalt
Start arrow Aktualności arrow Żyj smacznie i zdrowo
Żyj smacznie i zdrowo Drukuj Email
Wpisał: Redaktor   
13.03.2017.

Image

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 Humniskach wzięli udział w  programie edukacyjnym „Żyj smacznie i zdrowo” realizowanym przy współpracy znanej marki Winiary. Celem programu jest kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych, przeciwdziałanie marnowaniu żywności, edukowanie w zakresie sztuki kulinarnej i zachęcenie do wspólnego spożywania posiłków. Ambasadorem programu jest znany uczniom youtuber Sheo,  który z dietetykiem Katarzyną Zadką oraz szefem kuchni Jerzym na stronie internetowej www.zyjsmacznieizdowo.pl promuje zasady zdrowego i odpowiedzialnego przygotowywania posiłków.

Ogromną zaletą programu jest możliwość zadawania, na przygotowanej przez Organizatora platformie internetowej, pytań ekspertom (pani Katarzynie oraz panu Jerzemu) dotyczących zdrowego odżywiania. Patronat honorowy nad działaniami sprawują: Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Gimnazjaliści uczestniczyli w zajęciach poświęconych bezpieczeństwu w kuchni oraz modom żywieniowym. Wspólnie wskazali niebezpieczne narzędzia i sprzęty znajdujące się w kuchni oraz opracowali zasady bezpiecznego korzystania z nich. Podczas trwania programu poznali główne założenia najpopularniejszych diet stosowanych we współczesnym świecie. Dowiedzieli się nie tylko o korzyściach, ale także o niebezpieczeństwach płynących z ich stosowania. Szukali odpowiedzi na nurtujące ich pytania, m.in. czym różni się dieta wegetariańska od wegańskiej.
 
Image
 
Ponadto przypomnieli sobie podstawowe zasady savoir - vivre zachowania się przy stole. W odgrywanych przez siebie scenkach uczyli się prawidłowych postaw oraz jak przygotować stół na przybycie gości. Niezwykle ważnym elementem podczas posiłków jest odpowiednie ułożenie sztućców, o czym przekonali się uczestnicy programu w przedstawianych dramach. Po zapoznaniu się z Piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej wspólnie ugotowali dania znajdujące się na stronie Organizatora: kuskus ziołowy, kremową zupę z marchewki, placuszki naleśnikowe z owocami oraz spaghetti.
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Podsumowaniem programu było zorganizowanie przez uczniów cyklu przerw ze zdrowym drugim śniadaniem. Na długiej przerwie uczestnicy programu dzieli się swoją wiedzą na temat zdrowego odżywiania z młodszymi kolegami i koleżankami. Krótko informowali ich jakie produkty powinien każdego dnia spożywać każdy człowiek. Kilkakrotnie podkreślali jak bardzo ważną rolę pełnią warzywa i owoce. Na oczach wszystkich zgromadzonych przygotowywali propozycje drugiego śniadania inspirowane przepisami znajdującymi się na stronie Organizatora w zakładce przygotowanej dla uczniów. Na koniec wspólnej przygody z marką Winiary każdy uczeń spróbował: kaszy manny. z malinami, owsianki z truskawkami, malinami i migdałami, tostów z dżemem truskawkowym, muffinek z pieczarkami, kanapek z szynką i bukietem warzyw oraz budyniu. Nie zabrakło również owoców i warzyw. Dziewczyny przygotowywały sok wyciśnięty z jabłek i marchewki. Przez cały okres trwania programu na szkolnym korytarzu znajdowały się plakaty informacyjne przekazane przez Organizatora. Uczniowie klasy trzeciej wykonali dodatkowo gazetkę promującą zasadę „żyj smacznie i zdrowo”.
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
W bieżącym roku szkolnym gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 2 w Humniskach wzięli udział także w programie edukacyjnym „Lubella inspiruje i edukuje” zdobywając dla szkoły kolejny certyfikat. Jego celem była edukacja gimnazjalistów w zakresie roli, jaką w ich codziennym jadłospisie odgrywają produkty zbożowe. Na portalach internetowych podsumowujących  program bardzo często wspominano o kreatywności uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Humniskach, o czym świadczą wpisy: „Gimnazjaliści serwują meksykański zawrót głowy” – ibrzozow.pl czy „Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością, o czym świadczą już same nazwy ich potraw. Zespół Szkół nr 2 w Humniskach przygotował meksykański zawrót głowy” – brzozowiana.pl.

Marta Władyka

Zmieniony ( 13.03.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W skrócie...


Ostrzezenia
Biuletyn Informacji Publicznej
Monitor Polski
Dziennik Ustaw
Portal Interesanta
Rewitalizacja
Dokumenty utracone
Kompleks Sportowo-Rekreacyjny
Rodzina 3+
Gospodarka odpadami
Harmonogram 2014

certyfikat eurorenoma

Media

Oglądaj nasze

 materiały filmowe

 

 

Urząd Miejski w Brzozowie, ul. Armii Krajowej 1, 36-200 Brzozów, pow. brzozowski, woj. podkarpackie
tel. (13) 43-410-50, fax. (13) 43-410-55
e-mail: um_brzozow@brzozow.pl
http://www.brzozow.pl
NIP: 686-10-01-197, Regon: 000524631

Nr konta bankowego: 72-8642-1113-2011-9306-0664-0001