Menu Content/Inhalt
Start arrow Aktualności arrow Poznajemy książki i ich twórców - lekcja biblioteczna
Poznajemy książki i ich twórców - lekcja biblioteczna Drukuj Email
Wpisał: Redaktor   
23.02.2017.
 
 Image
 
W Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej dnia 22 lutego odbyła się lekcja biblioteczna, w której uczestniczyła klasa II B ze Szkoły Podstawowej w Brzozowie z wychowawczynią Haliną Wojtowicz. Nie była to pierwsza wizyta, gdyż uczniowie odwiedzili nas już wcześniej. Drugoklasiści odczytali obowiązujący regulamin, utrwalili sobie godziny otwarcia biblioteki i zobaczyli najchętniej wypożyczane opowiadania.
 
Image 
 
Głównym celem spotkania było rozbudzenie w dzieciach zainteresowań czytelniczych oraz zaprezentowanie różnych rodzajów publikacji i ich autorów.
Zebrani zapamiętali nazwy i elementy tworzące książkę, zrozumieli rolę informacyjną, ochronną, zdobniczą i reklamową poszczególnych części. Jako jedyni ze wszystkich grup odwiedzających bibliotekę, zobaczyli księgi inwentarzowe  oraz wskazywali, gdzie w książce znajduje się znak własności. Odczytywali, jakie informacje zawiera karta tytułowa. Przedstawiali zadania autora, współautora, ilustratora, tłumacza, wydawcy. Podawali różnice między powieścią a leksykonem. Zobaczyli, gdzie znajdują się opowiadania, zbiory wierszy, komiksy, bajki dźwiękowe i obrazkowe, lektury, nowości, literatura popularnonaukowa i regionalna, słowniki, encyklopedie. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się poszukiwanie bajek za pomocą tradycyjnego katalogu kartkowego. Samodzielnie odnajdowali opowiadania przygodowe, obyczajowe, historyczne, baśnie.
 
Image 
 
Uczniowie pytali o wady i zalety pracy bibliotekarza. Interesowali się: ilością książek, liczbą wypożyczeń, częstotliwością odwiedzin w bibliotece, najstarszymi publikacjami, najgrubszymi słownikami, organizowanymi przez Oddział konkursami i zajęciami. Nie obyło się bez głośnego czytania. Tym razem dzieci musiały wykazać się szybkością myślenia i kojarzenia, ponieważ brały udział w turnieju zagadek. W nagrodę za szybkie ich rozwiązanie wszystkie otrzymały słodkie cukierki. 
 
Image 
 
Godny pochwały jest fakt, iż klasa II B uczestniczyła już w innej lekcji bibliotecznej w latach poprzednich. Większość uczniów jest zapisana do biblioteki, często wypożycza i czyta książki. Skutkuje to w poszerzonych zainteresowaniach czytelniczych, doskonałych umiejętnościach językowych, rozwiniętej wyobraźni i szybkości kojarzenia faktów, dużej wiedzy oraz wyrobionych nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu.
 
Image 

Tekst i zdjęcia Agata Bogusz

Zmieniony ( 24.02.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W skrócie...


Ostrzezenia
Biuletyn Informacji Publicznej
Monitor Polski
Dziennik Ustaw
Portal Interesanta
Rewitalizacja
Dokumenty utracone
Kompleks Sportowo-Rekreacyjny
Rodzina 3+
Gospodarka odpadami
Harmonogram 2014

certyfikat eurorenoma

Media

Oglądaj nasze

 materiały filmowe

 

 

Urząd Miejski w Brzozowie, ul. Armii Krajowej 1, 36-200 Brzozów, pow. brzozowski, woj. podkarpackie
tel. (13) 43-410-50, fax. (13) 43-410-55
e-mail: um_brzozow@brzozow.pl
http://www.brzozow.pl
NIP: 686-10-01-197, Regon: 000524631

Nr konta bankowego: 72-8642-1113-2011-9306-0664-0001