Menu Content/Inhalt
Start arrow Aktualności arrow Delegacja gminy Brzozów na strażackiej uroczystości w Mistkowicach
Delegacja gminy Brzozów na strażackiej uroczystości w Mistkowicach Drukuj Email
Wpisał: Redaktor   
05.12.2016.
 
Image 
 
Samorządowo-strażacka delegacja gminy Brzozów 3 grudnia wzięła udział w oficjalnej inauguracji działalności Miejscowej Drużyny Pożarniczej w Mistkowicach, w rejonie samborskim. Miasto nad Stobnicą współpracuje od kilku lat z władzami i strażakami w Samborze, a ponadto ze społecznością polską w tym mieście partnerskim. Na sobotnią uroczystość do Sambora i Mistkowic udali się: naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju w Urzędzie Miejskim w Brzozowie Marian Kula, zastępca prezesa zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej (ZOSP RP) w Brzozowie, a zarazem prezes zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Wsi dh Stanisław Chrobak, wiceprezes zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Turzym Polu dh Andrzej Ryń i członek zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Brzozowie dh Mariusz Kaznowski.
 
Image 
 
Mistkowice są niewielką wsią, zamieszkaną przez ok. 350 osób, która wraz z dziewięcioma innymi miejscowościami tworzy od jesieni ubiegłego roku odpowiednik polskiej gminy zbiorowej (tj. zespoloną gromadę terytorialną) z siedzibą w Babinie (Babynie), na północy rejonu (czyli powiatu) samborskiego. Trwający około 40 minut dojazd do niej z Sambora stał się podstawową przesłanką utworzenia w gromadzie babińskiej samodzielnej jednostki ratowniczo-gaśniczej, która w warunkach reformowanego systemu zarządzania sytuacjami nadzwyczajnymi na Ukrainie nosi miano „miejscowej drużyny pożarniczej”. Zastęp strażacki w Mistkowicach jest pierwszym z ok. 25 odpowiedników organizowanych w obwodzie (województwie) lwowskim, a zatem jego powołanie do życia stanowi swoistego rodzaju program pilotażowy na szczeblu regionalnym. Licząca obecnie kilku, a docelowo kilkunastu ratowników, drużyna będzie utrzymywana przez budżet administracji gromady w Babinie, a operacyjnie będzie podlegała 12 Państwowemu Oddziałowi Pożarniczo-Ratowniczemu w Samborze. Wyposażenie i poziom wyszkolenia drużyny z Mistkowic bardziej przypomina jednostki operacyjno-techniczne ochotniczych straży pożarnych w Polsce, jednak w warunkach ukraińskich jej członkowie są traktowani nie jako woluntariusze, lecz zawodowcy, gdyż świadczą pracę jako zatrudnieni za wynagrodzeniem.
 
Image 
 
Image
 
Image 
 
Image 
 
Sobotnie wydarzenie w Mistkowicach miało zatem wymiar historyczny, ponieważ otwierało nowy rozdział w funkcjonowaniu pożarnictwa zawodowego w całym obwodzie lwowskim. Początek uroczystego spotkania objął: powitanie gości chlebem i solą, odśpiewanie hymnu państwowego, przecięcie wstęgi do lokalu utworzonej Miejscowej Drużyny Pożarniczej, modlitwę poprowadzoną przez trzech duchownych obrządku wschodniego i pobłogosławienie przez nich pomieszczeń, a następnie przekazanie kluczy do obiektu. Nie obyło się bez charakterystycznych w takich sytuacjach kilkuminutowych wystąpień oficjeli. Swoimi refleksjami z obecnymi podzielili się: szef Wojewódzkiej Administracji Państwowej we Lwowie (wojewoda) Ołeh Synjutka, szefowa Gromadzkiej Administracji Zespolonej w Babinie (wójt) Switłana Nestorjak, naczelnik Głównego Urzędu Państwowej Służby Ukrainy do Spraw Nadzwyczajnych w Województwie Lwowskim (komendant wojewódzki Służby Ochrony Cywilnej) gen. mjr dr Serhij Dmytrowśkyj, członek zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Jaśle, a zarazem wiceprezes zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Jaśle dh Józef Dziedzic, a także przewodniczący rady gromadzkiej w Mistkowicach Wołodymyr Woznjak. Część artystyczną stanowił koncert pieśni narodowych i ludowych oraz prezentacja tańca ludowego, po czym gospodarze i goście zostali podjęci obiadem w miejscowym domu gromadzkim.
 
Image 
 
Image
 
Image
 
Image 
 
Członkowie delegacji z Brzozowa i Jasła mieli także okazję poznania szczegółów przeprowadzanej reformy systemu zarządzania w sytuacjach kryzysowych, o czym w komendzie zawodowej straży pożarnej w Samborze opowiedzieli: zastępca naczelnika Głównego Urzędu Państwowej Służby Ukrainy do Spraw Nadzwyczajnych w Województwie Lwowskim płk Walerij Głobenko, naczelnik Oddziału Rejonowego tegoż urzędu w Samborze mjr Ołeh Chimjak, dowódca 12 Państwowego Oddziału Pożarniczo-Ratunkowego mjr Wasyl Repeta oraz dowódca zmiany w tej jednostce kpt. Ołeh Sikora. Wiceprezes zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Brzozowie dh Stanisław Chrobak wręczył płk. W. Głobence książkę o dziejach ochrony przeciwpożarowej na terenie mikroregionu brzozowskiego, a naczelnik Marian Kula – pamiątkowe gadżety promocyjne dla oficerów samborskiej komendy. Brzozowianie uczestniczyli także w prezentacji działania motopompy, przekazanej w listopadzie br. przez burmistrza Józefa Rzepkę ukraińskim strażakom, przy czym praktycznych wskazówek kolegom z Sambora udzielił dh Andrzej Ryń.
 
Image 
 
Image
 
Image
 
Image 
 
Wizyta w Mistkowicach i Samborze stanowiła kolejny etap transgranicznej wymiany doświadczeń pomiędzy druhami-ochotnikami z gminy Brzozów a funkcjonariuszami zawodowej straży pożarnej w mieście nad Dniestrem. Zapewne serdeczność okazana przez partnerów z komendy w Samborze zaowocuje kolejnymi spotkaniami po obydwu stronami granicy.
 
Image 
 
Image
 
Image 
 
Image 

tekst i fot. M.A.J.

Zmieniony ( 05.12.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W skrócie...


Ostrzezenia
Biuletyn Informacji Publicznej
Monitor Polski
Dziennik Ustaw
Portal Interesanta
Rewitalizacja
Dokumenty utracone
Kompleks Sportowo-Rekreacyjny
Rodzina 3+
Gospodarka odpadami
Harmonogram 2014

certyfikat eurorenoma





Media

Oglądaj nasze

 materiały filmowe

 

 

Urząd Miejski w Brzozowie, ul. Armii Krajowej 1, 36-200 Brzozów, pow. brzozowski, woj. podkarpackie
tel. (13) 43-410-50, fax. (13) 43-410-55
e-mail: um_brzozow@brzozow.pl
http://www.brzozow.pl
NIP: 686-10-01-197, Regon: 000524631

Nr konta bankowego: 72-8642-1113-2011-9306-0664-0001