Menu Content/Inhalt
Start arrow Aktualności arrow PSZOK w Brzozowie
PSZOK w Brzozowie Drukuj Email
Wpisał: Redaktor   
09.11.2016.
W związku z toczącymi się dyskusjami m.in. podczas ostatniej sesji RM nt. planowanej realizacji projektu pn. „Budowa stacjonarnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych dla gminy Brzozów” (PSZOK), na działce nr 58/17 w Brzozowie (na granicy Brzozowa i Przysietnicy) chcemy uspokoić Państwa i poinformować, że ta ważna dla mieszkańców inwestycja ma charakter proekologiczny i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, życia oraz funkcjonowania mieszkańców Brzozowa i okolic. Gmina Brzozów potrzebuje nowoczesnego obiektu do selektywnego odbierania odpadów od mieszkańców, w taki sposób, by nie było to uciążliwe dla mieszkańców, by był on bezpieczny dla środowiska, pozwolił na oszczędności i był łatwo dostępny mieszkańcom.
Planowana budowa PSZOK-u stanowi część większego projektu, obejmującego również budowę oczyszczalni ścieków dla Brzozowa i Przysietnicy. Obecny PSZOK funkcjonuje w ograniczonym zakresie, zaś oczyszczalnia ścieków zlokalizowana na „Borkówce” jest uciążliwa dla brzozowian. Dlatego też w trosce o mieszkańców Brzozowa i okolic władze Gminy Brzozów postanowiły, by na wspomnianej działce (przeznaczonej na lokalizację oczyszczalni ścieków dla wsi Przysietnica) wybudować zaawansowany technologicznie, ekonomiczny, umożliwiający przyjmowanie odpadów zielonych PSZOK. Na tej samej działce planowana jest budowa ujęcia wody (studni) do celów socjalno-bytowych.
 
„Budowa stacjonarnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych dla gminy Brzozów”.
Zgodnie z art. 3 ust 2b Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w Gminach, Gmina Brzozów jest zobowiązana utworzyć co najmniej 1 stacjonarny punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, samodzielnie lub wspólnie z inną gminą lub gminami. Obecnie funkcjonujący PSZOK, przy ul. Legionistów w Brzozowie, posiada stosowne pozwolenia na funkcjonowanie tylko do końca roku 2017. Z uwagi na lokalizację istniejącego PSZOK-u w terenie zalewowym, uzyskanie stosownych decyzji zezwalających na przedłużenie działalności punktu na kolejne lata będzie niemożliwe.
W związku z powyższym, władze gminy Brzozów zgłosiły zadanie pn.: „Budowa stacjonarnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych dla Gminy Brzozów” do Planu Inwestycyjnego stanowiącego załącznik do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami, co stworzy możliwość ubiegania się o pozyskanie dofinansowania na realizacje inwestycji ze środków Unii Europejskiej.
 
„Budowa oczyszczalni ścieków komunalnych dla aglomeracji Przysietnica i Brzozów”.
Z uwagi na wysoką uciążliwość dla mieszkańców Brzozowa oczyszczalni ścieków „Brzozów-Borkówka”, przy jednoczesnej konieczności zaprojektowania i budowy oczyszczalni ścieków dla aglomeracji Przysietnica, po analizie różnych wariantów oraz ich kosztów wykonania, władze Brzozowa podjęły decyzję o wybudowaniu jednej, wspólnej oczyszczalni ścieków dla aglomeracji Brzozów i Przysietnica na działce nr 58/17 w Brzozowie (na granicy Brzozowa i Przysietnicy, w miejscu projektowanej oczyszczalni dla aglomeracji Przysietnica). Działka 58/17 już od początku lat 90, na podstawie dokumentów planistycznych oraz stosownych pozwoleń jest przeznaczona na lokalizację oczyszczalni ścieków dla wsi Przysietnica.
Okres przygotowywania projektu rozpoczął się w 2015 r., gdy Gmina Brzozów, udzieliła zamówienia na opracowanie dokumentacji technicznej obejmującej:
 - wielowariantową koncepcję (minimum trzy warianty) budowy PSZOK oraz budowy oczyszczalni ścieków na terenie działki nr 58/17 wraz z drogą dojazdową – zjazdu z drogi powiatowej i dojazdu drogą gminną,
- program funkcjonalno-użytkowy na potrzeby postępowania przetargowego dla wykonania projektu lub projektu i budowy PSZOK oraz oczyszczalni ścieków,
- przeprowadzenie dla przedsięwzięć oceny oddziaływania na środowisko,
- uzyskanie decyzji lokalizacyjnych,
- szacunkową wycenę kosztów przedsięwzięć z uwzględnieniem prac projektowych i uzyskania decyzji administracyjnych.
 
Aktualnie Gmina posiada koncepcje budowy PSZOK oraz oczyszczalni ścieków, trwają prace projektowe w zakresie opracowania programu funkcjonalno-użytkowego na potrzeby postępowania przetargowego dla wykonania projektu lub projektu i budowy oczyszczalni ścieków komunalnych oraz PSZOK, jak również prowadzona jest w procedura oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. W dniu 19 sierpnia 2016r. do Burmistrza Brzozowa wpłynął wniosek Gminy Brzozów reprezentowanej przez pełnomocnika mgr inż. Halinę Karmolińską-Słotkowską – biegłą z listy Wojewody Wlkp. w zakresie sporządzania OOŚ nr 0032 oraz MOŚZN i L nr 05691 w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: ”Budowa Stacjonarnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych na działce numer 58/17 przy ulicy Bohaterów II Wojny Światowej w miejscowości Brzozów”, gmina Brzozów, powiat brzozowski, województwo podkarpackie.
Do ww. wniosku dołączono wszystkie wymagane ustawą z dnia  3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 353 ze zm.) załączniki m.in. Kartę informacyjną planowanego przedsięwzięcia.
Na podstawie złożonego wniosku organ wszczął postępowanie w ww. sprawie.
W oparciu o art. 64 cyt. wyżej ustawy Burmistrz Brzozowa zwrócił się z prośbą o wyrażenie opinii dotyczącej obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na środowisko do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (PPIS). Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wyraził opinię, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny jego oddziaływania na środowisko, natomiast Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny uznał za niezbędne przeprowadzenie oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na środowisko.
Burmistrz Brzozowa, biorąc pod uwagę otrzymane opinie i wniesione uwagi oraz po własnej analizie, a przede wszystkim celem wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych z planowanym  przedsięwzięciem m.in. jego oddziaływanie na zasoby wód podziemnych, uznał za niezbędne przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko zgodnie z art. 66 cyt. ustawy dla ww. przedsięwzięcia.
Po przedłożeniu raportu o oddziaływaniu na środowisko planowanego przedsięwzięcia przez Gminę Brzozów, organ zwrócił się do organów opiniujących, tj. RDOŚ i PPIS o uzgodnienie warunków realizacji planowanego przedsięwzięcia oraz wydał obwieszczenie o udziale społeczeństwa w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej, poprzez zapoznanie się z niezbędną dokumentacją dot. przedmiotowej sprawy oraz możliwość składania uwag i wniosków przez okres 21 dni (tj. od 14.10.2016r. do 07.11.2016r.) w Urzędzie Miejskim w Brzozowie. Obwieszczenie umieszczono 14 października br. na stronie UM w zakładce BIP.
W dniu 24.10.2016r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzozowie pozytywnie zaopiniował realizację planowanego przedsięwzięcia i określił warunki jego realizacji. Do dnia dzisiejszego tj. 08.11.2016r. organ nie otrzymał jeszcze uzgodnienia warunków realizacji planowanego przedsięwzięcia od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
Projekt PSZOK, uwzględnia wszystkie standardy, normy i obowiązujące przepisy w zakresie gospodarki odpadami. W projekcie ujęto rozwiązania chroniące środowisko naturalne, natomiast sama inwestycja jest elementem proekologicznej działalności gminy.
 
W ramach planowanej inwestycji, koncepcja techniczna objęła budowę placu, na którym zostały rozlokowane kontenery, jak również boksy wyposażone w odpowiednie stanowiska oraz pojemniki na odpady zgodnie z wymogami przepisów i norm obowiązujących dla tego typu przedsięwzięć. Ponadto na terenie PSZOK zlokalizowane zostaną również: budynek socjalno-administracyjny, budynek hali, w której planuje się lokalizację linii doczyszczającej (dosort) odpady selektywnie zbierane, wiatę dla przechowywania odpadu po doczyszczeniu oraz plac załadunkowy. W ramach planowanego działania przewiduje się również wykonanie wokół obiektu pasa wysokiej i niskiej zieleni izolacyjnej o szerokości 10m.
Linia doczyszcznia odpadów selektywnie zbieranych będzie miała za zadanie dosortowanie odpadów z uwzględnieniem konkretnego rodzaju odpadu zgodnie z kodem odpadu, np. rozdział odpadu szkła opakowaniowego ze względu na kolor, rozdział odpadów szklanych: na szklane odpady budowlane, szklane odpady opakowaniowe i odpady szklane pozostałe lub butelki PET, dosortowanie na butelki PET bezbarwne i butelki PET kolorowe. Dodatkowo dosortowanie ma na celu wysegregowanie odpadów innych niż pożądany, tzn. z różnego typu zanieczyszczeń, jak np. kamienie, metal itp. Dzięki dosortowaniu dany rodzaj odpadu zostanie poddany procesowi pakowania, np. butelki PET będą podlegały procesowi prasowania, co wpłynie na zmniejszenie gabarytów odpadów oraz będzie pozwalało na prawidłowe i odpowiednie zabezpieczenie dla przygotowania transportu danego rodzaju odpadu.
 
Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że na obecnym etapie została opracowana koncepcja, natomiast wszystkie szczegółowe opracowania techniczne będą wykonane na etapie opracowania projektu budowlanego oraz wykonawczego.
red
 
Zmieniony ( 02.12.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W skrócie...


Ostrzezenia
Biuletyn Informacji Publicznej
Monitor Polski
Dziennik Ustaw
Portal Interesanta
Rewitalizacja
Dokumenty utracone
Kompleks Sportowo-Rekreacyjny
Rodzina 3+
Gospodarka odpadami
Harmonogram 2014

certyfikat eurorenoma





Media

Oglądaj nasze

 materiały filmowe

 

 

Urząd Miejski w Brzozowie, ul. Armii Krajowej 1, 36-200 Brzozów, pow. brzozowski, woj. podkarpackie
tel. (13) 43-410-50, fax. (13) 43-410-55
e-mail: um_brzozow@brzozow.pl
http://www.brzozow.pl
NIP: 686-10-01-197, Regon: 000524631

Nr konta bankowego: 72-8642-1113-2011-9306-0664-0001