Menu Content/Inhalt
Start arrow Kultura arrow Zespoły artyst.
Zespoły artystyczne i sekcje zainteresowań Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
08.09.2007.

Zespoły artystyczne i sekcje działające przy Brzozowskim Domu Kultury:

 1. Ognisko muzyczne

       W ognisku muzycznym gry na instrumentach uczy się ok. 40 dzieci (zajęcia prowadzi 5 nauczycieli), głównie z okolic Brzozowa. Nauka prowadzona jest w następujących klasach instrumentów: instrumenty klawiszowe, instrumenty dęte, gitara. Jest to bardzo ważna forma pracy Brzozowskiego Domu Kultury, ponieważ pozwala na rozwijanie uzdolnień muzycznych u dzieci i młodzieży. Dwukrotnie w roku odbywają się popisy dla rodziców oraz egzaminy na półrocze i na zakończenie roku.
   
 2. Big band „Brass Standard Jazz Orchestra"

  „... W prawdziwe zdumienie wprawił mnie miejscowy Big Band o nazwie Brass Standard Jazz Orchestra. To jest niewątpliwie ewenement na skalę ogólnopolską. Brzozów ma prawo czuć się dumny” - tak wyraziła się Krystyna Prońko udzielając wywiadu dla prasy podczas XIII Warsztatów Jazzowych.
       Zespół powstał ponad 15 lat temu. W skład zespołu wchodzi 19 osób. Orkiestra preferuje standardową muzykę jazzową. Jest jednym z nielicznych działającym w Polsce południowej zespołem, który uprawia elitarną i na wysokim poziomie muzykę swingującą (klasykę światowego jazzu - kompozycje: Glenna Millera, Woody'ego Hermana, Duke'a Ellingtona, Counta Basiego).
       Założycielem Big Bandu jest saksofonista, klarnecista Tadeusz Podulka, jazz jest jego życiowa pasją. Sam aranżuje, obok Big Bandu prowadzi w Brzozowie mniejsze zespoły jazzowe. Każdy koncert Big Bandu to wspaniały program muzyczny "rozgrzewający" publiczność, sprawdzający się znakomicie przy każdej okazji.
       Reprezentacyjna orkiestra jazzowa Brzozowa i Domu Kultury, przy lepszej promocji może zaistnieć na każdej estradzie w Polsce. Orkiestra posiada CD wydany przez Polonia Records.
   
 3. Orkiestra Dęta OSP.

       Pierwsze wzmianki o istnieniu orkiestry dętej w Brzozowie dotyczą roku 1933. Jej pierwszym kapelmistrzem był znany w powiecie Brzozowskim dyrygent z Haczowa Tadeusz Kaszowski. W 1946 roku władze miasta Brzozowa postanowiły wznowić działalność orkiestry i podporządkować ją Ochotniczej Stra&ży Pożarnej. Pracę z orkiestrą podjął Józef Maciuk. Prowadził orkiestrę w latach 1946 -1978. Prawdziwy rozkwit orkiestry następuje od lutego 1979 roku, kiedy to pracę z orkiestrą podjął absolwent Zakładu Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach mgr Tadeusz Podulka. W minionym 25-leciu orkiestra oprócz udziału w uroczystościach państwowych, strażackich i kościelnych na terenie gminy, powiatu i województwa - wielokrotnie zdobywała nagrody i wyróżnienia na wojewódzkich przeglądach orkiestr. Reprezentowała województwo krośnieńskie na przeglądach orkiestr Ochotniczych Straży Pażernych Polski południowej w Krynicy Zdroju (1982), Myślenicach (1983), Chełmie Lubelskim (1988), Busku Zdroju (1990, 1996), Busku Zdroju (1992), Wadowicach (1994), Łącku (1997). Podczas V pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny 10 czerwca 1997 roku brała udział w składzie 15 połączonych orkiestr dętych, podczas uroczystej kanonizacji błogosławionego Jana z Dukli.
       W 2000 roku Orkiestra wzięła udział w obchodach Święta Niepodległości w Budapeszcie wraz z Reprezentacyjną Orkiestrą Wojska Węgierskiego. W roku 2001 orkiestra zdobyła I miejsce na Podkarpaciu w międzywojewódzkim konkursie orkiestr dętych.
       Niewątpliwie największym sukcesem orkiestry było zdobycie wyróżnienia za oryginalność brzmienia podczas finału Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr OSP w 2003 r. W listopadzie 2004 r. w sali widowiskowej Brzozowskiego Domu Kultury odbył się koncert jubileuszowy XXV-lecia działalności artystycznej Orkiestry. Podczas jubileuszowego koncertu Orkiestra została odznaczona brązowym medalem "Za Zasługi Dla Pożarnictwa". W 2005 roku brzozowska Orkiestra Dęta ponownie zdobyła I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Żurawicy w 2005 r. kwalifikując się na XIX Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych w Krynicy Zdroju w 2006 r.
   
 4. Zygi Jazz Band

       Dixielendowy zespół instrumentalny kultywujący tradycje muzyki nowoorleańskiej. Muzycy tego zespołu wywodzą się prawie w całości z big-bandu. Ich koncerty zawsze cieszą się dobrym przyjęciem publiczności. Opiekunem i kierownikiem muzycznym tego siedmioŹosobowego zespołu jest instruktor muzyki BDK Zygmunt Podulka. Największym, jak dotąd sukcesem zespołu było wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego "OLD JAZZ MEETING" Iława 2001.
       Zespół odbywa liczne koncerty w kraju, a nawet za granicą, ma na swoim koncie wywiady w radio i telewizji oraz udział w programie "Kawa czy herbata". Nagrali również film "Bal w stylu Retro" wyprodukowany przez TVP 3 Rzeszów. Zespół "Zygi Jazz Band" świetnie oddaje klimat muzyki jazzu tradycyjnego najlepszych zespołów amerykańskich i polskich tego okresu. Ostatnim sukcesem było zajęcie II miejsca na "Mityngu Orkiestr i Trębaczy Jazzowych im. Henryka Majewskiego" w Kolbuszowej w lipcu 2006 r.
   
 5. Estrada Dziecięca

       Zespół instrumentalne-wokalny skupiający dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Grupa liczy 15 osób. Ich każdy koncert cieszy się entuzjastycznym przyjęciem młodych słuchaczy. Zespół bierze udział w imprezach środowiskowych, uroczystościach szkolnych i państwowych. Sukcesywnie wprowadza do swojego repertuaru piosenki autorskie, a podkłady z półplaybacku uatrakcyjnia wprowadzając żywe instrumenty muzyczne. Ze względów organizacyjnych zespół został podzielony na dwie grupy wiekowe. Instruktorem i opiekunem zespołu jest Pani Urszula Woroniec.
   
 6. Zespół wokalny "WHOOPS"

       Zespół ten tworzą: Magdalena Buczek, Paulina Toczek, Gabrysia Szuba oraz Paulina Mrozek. Dziewczyny śpiewają covery najpopularniejszych artystów, ich repertuar stanowią utwory z pogranicza popu i rocka. WHOOPS ma na swoim koncie liczne sukcesy, nie tylko na scenie lokalnej, jak dotąd największym ich osiągnięciem było zdobycie wyróżnienia na konkursie "Śpiewać każdy może" w krakowskiej Rotundzie. Opiekunem artystycznym zespołu jest Jan Florek.
   
 7. Zespoły rockowe

       Zespoły rockowe działające przy BDK aktywnie biorą udział w koncertach i konkursach zespołów rockowych na terenie województwa. Zespoły usilnie pracują nad powiększeniem swojego repertuaru, biorą udział w lokalnych koncertach np. Dni Brzozowa, Wielka Orkiestra świątecznej Pomocy. Warto wspomnieć, że prawie wszystkie grupy uprawiają, bądź dążą do muzyki autorskiej, co dobrze rokuje tym zespołom w przyszłości.
   
  • Still life

  • Faza Stefana

  • Dilema - to zespół zdecydowanie rockowy. Ich koncerty to spora dawka energii. Zespół powstał we wrześniu 2001 jako seems like rainin'. Od początku swojego istnienia główną ideą założycieli była próba połączenia melodyjnego kobiecego głosu z ciężkim rockowym graniem (chociaż nie zawsze). Po kilku koncertach zespół opuścił bębniarz (pozdrawiamy gorąco!!!), którego zastąpił grający z nami do dzisiaj Mateusz. Nowy człowiek w zespole przyniósł trochę zmian, zespół w związku z niewielką(?) zmiana kierunku muzycznego postanowił zmienić nazwę. I tak w roku 2003 pojawiła się DILEMA. Już pod nową nazwą zespól zagrał sporo koncertów, nagrał płytę demo i pierwszy teledysk...
     Skład:
        Marta Podulka - głos,
        Artur Hocyk - gitara,
        Mirek Hocyk - bas,
        Bartek Oleniacz - gitara,
        Mateusz Zdziebko - perkusja

  • The hall of the blind - The hall of the blind jest młodym zespołem, który powstał w roku 1998 z inicjatywy Bartka Oleniacza, Wojtka Draguły i Łukasza Florka. W roku 1999 zespół zagrał koncert w Rymanowie. Jesienią 2000 grupa rozpoczęła próby w Brzozowskim Domu Kultury i rok pó�niej wystąpiła na Pikniku Muzycznym w Brzozowie. Obecnie zespół regularnie koncertuje na imprezach organizowanych przez BDK, takich jak Piknik Rockowy, Dni Brzozowa czy Finały WOŚP.

  • Lizard's Skin - Zepół powstał w roku 2000. Jak sami siebie określają, grają nietypowy ciężki rock. Słuchacz potrafi dostrzec w muzyce Lizard's skin przestrzeń KYUSS, poetykę TOOLA i postgrunge'ową psychodelię - jednak w ich jedynym i niepowtarzalnym wykonaniu. Na swoim koncie mają kilka koncertów, m.in. podczas WOŚP i Dni Brzozowa.
     Lizard's skin tworzą:
        Artur Hocyk - gitara,
        Piotr Jaskółka - bas,
        Mateusz Ździebko - perkusja.

  • Zemsta Chone-kera

  • Wrack

  • Teraz my

 8. Step factor - Zespół tańca break dance. Każdy występ zespołu jest bardzo widowiskowym spektaklem, obfitującym w wiele atrakcyjnych i trudnych do wykonania tricków. Za każdym razem gromadzi liczną publiczność, która żywiołowo reaguje na pokazy młodych break dance'owców.
   
 9. Teatr MA-MA (Mało-miasteczkowy Amatorski Mało-ambitny Ale - teatr) działa pod kierownictwem p. Urszuli Woroniec, czternastokrotnie wystawił sztukę wg Gabrieli Zapolskiej - "Pani Dulska". Aktorami tego teatru są: Justyna Pilawska, Marek Nawłoka, Piotr Choma, Justyna Adamska, Joanna Pilch, Ilona Szczepek, Katarzyna Koźma, Olga Wojnowska, Ula Jędrzejewska.
   
 10. Jazzmani "BDK" - To drużyna sportowa zrzeszająca siatkarzy od czterech lat, ma na swoim dorobku wiele zwycięstw w turniejach organizowanych przez MOSiR Brzozów. W sezonie 2005 po raz czwarty zajęła I miejsce w Powiatowej Lidze Amatorów. W drużynie gra 15 zawodników.
Zmieniony ( 13.05.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W skrócie...


Ostrzezenia
Biuletyn Informacji Publicznej
Monitor Polski
Dziennik Ustaw
Portal Interesanta
Rewitalizacja
Dokumenty utracone
Kompleks Sportowo-Rekreacyjny
Rodzina 3+
Gospodarka odpadami
Harmonogram 2014

certyfikat eurorenoma

Media

Oglądaj nasze

 materiały filmowe

 

 

Urząd Miejski w Brzozowie, ul. Armii Krajowej 1, 36-200 Brzozów, pow. brzozowski, woj. podkarpackie
tel. (13) 43-410-50, fax. (13) 43-410-55
e-mail: um_brzozow@brzozow.pl
http://www.brzozow.pl
NIP: 686-10-01-197, Regon: 000524631

Nr konta bankowego: 72-8642-1113-2011-9306-0664-0001