Menu Content/Inhalt
Start arrow Aktualności arrow Głód wiedzy przyrodniczej
Głód wiedzy przyrodniczej Drukuj Email
Wpisał: Redaktor   
30.09.2011.
Image 
W Brzozowie zakończyła się XII Międzynarodowa Konferencja Ekologiczna. Jej drugi dzień (29.09.) był poświęcony tematyce karpackiej fauny oraz dziedzictwu kulturowemu naszego regionu.

Hasło pierwszej części obrad, której przewodził prof. dr hab. inż. Jan Krupa, brzmiało "Fauna karpacka – świadectwo różnorodności przyrodniczej środowiska górskiego i pogórzańskiego". Moderatorem konferencji był dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie dr Mariusz Kazanowski.

Image

Od lewej: dr Mariusz Kaznowski i prof. Jan Krupa

Pierwsze trzy referaty przedstawili pracownicy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Faunę siedlisk przekształconych przez bobry omówiła dr Iwona Mróz  z Katedry Ekologii Stosowanej. Mgr Agnieszka Artemiuk z Katedry Botaniki i Hydrobiologii  przedstawiła referat Magurski Park Narodowy jako obszar monitoringu migracji Rhophalocera (czyli motyli dziennych).

Image Image

Od lewej: dr Iwona Mróz i mgr Agnieszka Artymiuk

Natomiast dr Rafał Łopucki reprezentujący Katedrę Ekologii Stosowanej przybliżył Różnorodność biologiczną fauny miast – stan, zagrożenia i perspektywy ochrony. Na koniec mgr Dorota Przewoźnik (Katedra Kształtowania i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie) zreferowała temat opłat za korzystanie ze środowiska jako narzędzia w procesie uzyskania efektu ekologicznego.

Image Image 

 dr Rafał Łopucki i mgr Dorota Przewoźnik

Zwieńczeniem obrad konferencji ekologicznej  była sesja pod hasłem "Dziedzictwo kulturowe jako walor turystyczny". Rozpoczęła ją prof. dr hab. Bożenna Czarnecka  z Zakładu Ekologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie referatem prof. Dziedzictwo kulturowe w krajobrazie Roztocza: bogactwo na przedpolu Karpat. Po niej o walorach  przyrodniczych i turystycznych Nadleśnictwa Brzozów mówił mgr inż. Andrzej Dąbrowski - szef brzozowskiego nadleśnictwa.

Image

ImageImage

Od lewej: prof. Bożenna Czarnecka i nadleśniczy Andrzej Dąbrowski

Badania na temat turystyki w parkach narodowych Karpat polskich przedstawił dr Krzysztof Szpara z Katedry Geografii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Natomiast aspektem podkarpackich szlaków turystyczno-kulturowych jako ofertą turystyki kulturowej zajęła się dr Małgorzata Buczek-Kowalik z Zakładu Ekologii i Geografii Turystycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

ImageImage

Od lewej: dr Krzysztof Szpara i dr Małgorzata Buczek-Kowalik

Winnice produktem regionalnym powiatu jasielskiego to tytuł referatu prof. dr hab. inż. Jana Krupy z Katedry Turystyki i Rekreacji w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Po nim o tradycjach ubioru „ludzi nafty” w dawnej Galicji opowiedziała inż. Dorota Rohan z Technikum Geologicznego im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie.

Image

inż. Dorota Rohan (z lewej)

 Jako ostatni z referatem wystąpił doc. dr inż. Stanisław Rymar z Zakładu Inżynierii Środowiska Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Przybliżył temat górniczej eksploatacji ropy naftowej w obrębie kopalń Iwonicz – Brzozów w XIX i na początku XX wieku.

ImageImage

Od lewej: prof. Jan Krupa i doc. Stanisław Rymar

Podsumowania dwudniowych obrady XII Międzynarodowej Konferencji Ekologicznej dokonała prof. Bożenna Czarniecka, która poprowadziła ostatnią, piątą sesję obrad. Dostrzegła, jak ważnym problemem są sprawy związane z hydrologią, o czym świadczy liczba referatów poświęconych wodom podziemnym i mineralnym oraz restytucji uzdrowisk. - Bez wody nie ma życia i od tematyki wody nigdy nie uciekniemy - powiedziała i zauważyła, obserwując konferencje na przestrzeni ostatnich pięciu edycji, że wzrasta zainteresowanie wśród słuchaczy  zagadnieniami fauny i flory oraz "głód" wiedzy przyrodniczej.

Image

dyr. Mariusz Kaznowski i prof. Bożenna Czarnecka

Jako przyrodnika aspirującego do humanistycznego aspektu wiedzy prof. Bożanna Czarnecka wyraziła zadowolenie z umieszczenia człowieka wobec dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w haśle tegorocznej konferencji. Na zakończenie podziękowała władzom Brzozowa, organizatorom konferencji oraz wszystkim jej uczestnikom. - Było to prawdziwe spotkanie starych przyjaciół szeroko pojętej ekologii i nowych uczestników chętnych do ponownego przyjazdu do Brzozowa - dodała na koniec pani profesor. 

dk 

Zmieniony ( 30.09.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W skrócie...


Ostrzezenia
Biuletyn Informacji Publicznej
Monitor Polski
Dziennik Ustaw
Portal Interesanta
Rewitalizacja
Dokumenty utracone
Kompleks Sportowo-Rekreacyjny
Rodzina 3+
Gospodarka odpadami
Harmonogram 2014

certyfikat eurorenoma





Media

Oglądaj nasze

 materiały filmowe

 

 

Urząd Miejski w Brzozowie, ul. Armii Krajowej 1, 36-200 Brzozów, pow. brzozowski, woj. podkarpackie
tel. (13) 43-410-50, fax. (13) 43-410-55
e-mail: um_brzozow@brzozow.pl
http://www.brzozow.pl
NIP: 686-10-01-197, Regon: 000524631

Nr konta bankowego: 72-8642-1113-2011-9306-0664-0001