Menu Content/Inhalt
Start arrow Miejscowości arrow Zmiennica
Miejscowości Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
30.08.2007.
 
Górki - miejscowość oddalona o 7 km w kierunku południowym od Brzozowa. Nieznana jest dokładna data powstania wioski; wiadomo, że istniała już w latach 80-tych XIV wieku. Była wtedy własnością Benka Merboty z Żabokruk. W jego posiadaniu były także pobliskie Humniska.
We wsi znajduje się drewniany kościół, wzniesiony w 1938 r. oraz cmentarz wojenny z I wojny światowej.

 

Grabownica Starzeńska - wieś w dolinie Stobnicy na Pogórzu Dynowskim, oddalona o ok. 7 km na płd-wsch. od Brzozowa. Nazwa wsi pochodzi od lasu grabowego. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1377 r. W XV i XVI wieku wieś stanowiła część majątku rodziny szlacheckiej Czeszyków, a następnie Pełków. Od połowy XVIII wieku wieś była w posiadaniu rodziny Starzeńskich, których czasy bytności uwidocznione są w członie nazwy wsi.
Do najważniejszych zabytków należy zaliczyć dawny pałac Ostaszewskich z XVIII-XIX w. wraz z otaczającymi go resztkami parku, kościół neogotycki zbudowany w latach 1913-1926 z wyposażeniem wnętrza przeniesionym ze starego drewnianego kościoła z ołtarzem z XVII w.
 
Humniska - wieś od północy granicząca z Brzozowem, położona nad Stobnicą. Pierwsza wzmianka o Humniskach pochodzi z 1404 roku. Właścicielem wsi był wtedy Mikołaj Benko Merbota z Żabokruk, który ufundował w 1409 r. kościół drewniany zachowany do czasów dzisiejszych. Nieopodal znajduje się plebania zbudowana w 1907 r. ceglana, potynkowana, zdobiona wieloma płaskorzeźbami. We wsi znajduje się także dwór zbudowany wedle tradycji w XVIII w.
W nowym murowanym kościele w Humniskach-Krzyżówce od 1991 r. odbywa się Festiwal Piosenki Religijnej, organizowany przez miejscową parafię i Brzozowski Dom Kultury.
Image
Świątynia drewniana w Humniskach
 
Przysietnica - duża wieś nad Sietnicą, wpadającą pod Brzozowem do Stobnicy. W 1413 r. biskup przemyski Maciej Janina, nadał dożywotnio wieś Zyndramowi z Maszkowic, miecznikowi krakowskiemu, z obowiązkiem obrony tych ziem przed najazdami Tatarów i zbójników beskidzkich.
Miejscowość nie obfituje w cenne zabytki. Dawny drewniany kościół z 1514 r. został rozebrany, a jego wnętrze przeniesiono do nowowybudowanej murowanej świątyni konsekrowanej w 1928 r.
Miejscowość znana jest w regionie dzięki działalności powstałej w 1997 r. kapeli ludowej "PRZYSIETCZANIE"
Image
Dawna willa biskupia usytuowana
na granicy Przysietnicy i Brzozowa

Stara Wieś
- miejscowość nad Stobnicą, od południa granicząca z Brzozowem. Historycznie jest to miejsce powstania osady, dającej początek późniejszemu Brzozowowi, który powstał na południe od owej osady i przejął po niej także nazwę. Pierwotna osada przyjęła wówczas nazwę Stara Wieś.
Miejscowość sławna z sanktuarium maryjnego zlokalizowanego w miejscu legendarnego pojawienia się niezwykłej ikony przedstawiającej Zaśnięcie Matki Boskiej. Obecnie świątynia powstała na miejscu poprzednich, drewnianych kościołów. Wzniesiona z fundacji biskupa przemyskiego A. Fredry. Sanktuarium przebudowywane było od 1822 r. przez OO. Jezuitów. W roku 1968 spłonął obraz Matki Boskiej Starowiejskiej - obecnie prezentowana jest kopia.
W odległości ok. 1 km od bazyliki znajduje się klasztor sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP, zgromadzenia założonego w połowie ubiegłego stulecia.
Na terenie wsi działa od stycznia 1999 r. Warsztat Terapii Zajęciowej, zajmujący się rehabilitacją osób z terenu gmin: Brzozów, Jasienica i Domaradz.
W miejscowej remizie strażackiej powstało, staraniem Stanisława Dydka, Muzeum Pożarnictwa, obecnie oddział Muzeum Regionalnego w Brzozowie.
 

Turze Pole - wieś znana z wydobycia ropy naftowej. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1420 r. Na północ od wsi znajduje się wzgórze Patria (383 m n.p.m.), pod którym - jak głosi legenda - miał być ukryty tunel stanowiący niegdyś schronienie dla okolicznych mieszkańców. Z miejscowości tej pochodził prof. Walerian Pańko, prawnik związany z Uniwersytetem Wrocławskim i Śląskim, prezes NIK, autor wielu prac naukowych, od 1980 r. związany z ruchem "Solidarność".
 

Zmiennica - miejscowość położona na południowy zachód od Brzozowa. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z XV w. W XIX wieku była własnością Zarębów i Czerwińskich. Dwór został spalony w 1914 r. Zachował się park z pierwszej połowy XIX wieku, o charakterze krajobrazowym, ze stawem i śladami alei. Zachował się także budynek folwarczny z pierwszej połowy XIX wieku oraz spichlerz neogotycki, zbudowany w tym samym okresie, murowany z kamienia i cegły, potynkowany, trójkondygnacyjny, na rzucie prostokąta. We wsi XIX w. kościół drewniany, przeniesiony z Jasionowa. Przy nim najstarsza w regionie płyta nagrobna szlachcica Wzdowskiego z 1539 r.
Zmieniony ( 12.08.2011. )
 

W skrócie...


Ostrzezenia
Biuletyn Informacji Publicznej
Monitor Polski
Dziennik Ustaw
Portal Interesanta
Rewitalizacja
Dokumenty utracone
Kompleks Sportowo-Rekreacyjny
Rodzina 3+
Gospodarka odpadami
Harmonogram 2014

certyfikat eurorenoma

Media

Oglądaj nasze

 materiały filmowe

 

 

Urząd Miejski w Brzozowie, ul. Armii Krajowej 1, 36-200 Brzozów, pow. brzozowski, woj. podkarpackie
tel. (13) 43-410-50, fax. (13) 43-410-55
e-mail: um_brzozow@brzozow.pl
http://www.brzozow.pl
NIP: 686-10-01-197, Regon: 000524631

Nr konta bankowego: 72-8642-1113-2011-9306-0664-0001