Menu Content/Inhalt
Start arrow Aktualności arrow Czy maluchy, czy starszaki - to bezpieczne przedszkolaki
Czy maluchy, czy starszaki - to bezpieczne przedszkolaki Drukuj Email
Wpisał: Redaktor   
17.10.2012.
 Image

Zgodnie z priorytetem MEN, roczny plan pracy Przedszkola Samorządowego w Grabownicy Starzeńskiej realizowany jest pod hasłem: BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK. Obejmuje on cykl działań  wychowawczych promujących bezpieczne zachowania, a skierowany jest  zarówno do przedszkolaków jak  i ich rodziców.

Image

Dziecko w wieku przedszkolnym charakteryzuje słaba spostrzegawczość, rozproszona i mimowolna uwaga, niski poziom myślenia przyczynowo – skutkowego, słaba orientacja przestrzenno – czasowa, skłonność do ryzykownych, nieprzemyślanych, żywiołowych decyzji. Dzieci mają małe doświadczenie życiowe, niewielki zasób wypróbowanych technik radzenia sobie z różnymi problemami. Wszystkie te cechy wskazują na kierunek oddziaływań wychowawczo – dydaktycznych, na konieczność wyrobienia określonych umiejętności i sprawności niezbędnych w przygotowaniu do bezpiecznego życia, pracy, nauki, zabawy. Dzieci nie zdają sobie często sprawy z przykrych skutków popełnianych błędów. Brak doświadczeń sprawia, że w chwytaniu za narzędzia, sposobie ich trzymania, operowaniu nimi nie są wystarczająco ostrożne, uważne, nie zwracają uwagi na osoby znajdujące się w najbliższym otoczeniu. Ubóstwo doświadczeń dzieci, a nawet zupełny ich brak sprawia, że małe dziecko nie wie jeszcze, że ostrym narzędziem można się dotkliwie skaleczyć. Nie zdaje sobie np. sprawy z następstw wkładania do ust przedmiotów, jakie ma w zasięgu ręki. Dlatego w sposób kontrolowany należy dostarczać dzieciom przeżyć, bogacić i pogłębiać doświadczenia, kształtować przyzwyczajenia, nawyki w dążeniu do kształtowania pożądanych postaw. Bardzo ważne jest, aby przedszkole od  najwcześniejszych lat wyposażyło dzieci w nawyki unikania, zapobiegania i możliwie szybkiego pokonywania niebezpieczeństw. Rola nauczyciela w realizacji tych przedsięwzięć to nie podanie gotowych schematów zachowań, ale uczenie dzieci przewidywania i kreatywności w rozwiązywaniu problemów.

Nasze dotychczasowe wspólne działania przedstawiają się następująco:
 -  Na spotkaniu zbiorowym (06.09.2012 r.) rodzice wysłuchali bardzo ciekawej prelekcji wygłoszonej przez zaproszonego pracownika Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, psychologa – Panią Annę Ruchlewicz na temat: Jak przygotować dziecko do radzenia sobie w środowisku pozadomowym. Poprzez ankietę rodzice wyrazili swoje zdanie na temat warunków bezpieczeństwa w naszym przedszkolu. Wnioski poskutkowały m.in. skuteczniejszym zabezpieczeniem ogrodzenia przedszkola przed możliwością samowolnego wyjścia dziecka z terenu placówki.
Temat minionego tygodnia brzmiał Moje bezpieczeństwo
 -  Ustalono z dziećmi normy postępowania w sali i innych pomieszczeniach przedszkolnych.
 -  Zapoznano wychowanków z regulaminem bezpiecznego korzystania z terenu podwórka przedszkolnego.
 -  W salach zorganizowano kąciki tematyczne  ukazujące scenki okolicznościowe dotyczące bezpieczeństwa dzieci w różnych sytuacjach życia codziennego.
 -  09.10.2012 r. zaprosiliśmy do przedszkola pielęgniarkę środowiskową pracującą w miejscowym ośrodku zdrowia - P. Lucynę Stefaniak, która wyjaśniła dzieciom, jak należy dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo: regularne przestrzeganie podstawowych zasad higienicznych, kontrola i leczenie uzębienia, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, zapobieganie wadom postawy, zdrowe odżywianie się, zakaz samodzielnego spożywania leków, zbieranie  grzybów tylko w obecności dorosłych itp. Dla upamiętnienia spotkania dzieci otrzymały symboliczne, ale miłe prezenciki.

Image

 - 10.10.2012 r.
do przedszkola przyjechał Teatr „ARTMA” z Krakowa z przedstawieniem dla dzieci pt. Miejska Dżungla. Aktorzy w atrakcyjny  sposób wrócili przedszkolakom uwagę na niebezpieczeństwa, które mogą czyhać w domu i na ulicy np. obcy-niebezpieczny: uwrażliwili dzieci na zakaz rozmów z osobą nieznajomą, uczyli do kogo i w jaki sposób należy zwrócić się o pomoc (numery alarmowe), przedszkolaki - jako świadkowie – podawały Policjantce szczegółowy rysopis podejrzanego, dzięki któremu Przestępca został schwytany. Szczęśliwe zakończenie było pretekstem do wspólnej zabawy aktorów i widzów przy muzyce.

Image

 - 11.10.2012 r. zorganizowaliśmy spotkania ze strażakiem Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie. Pan kapitan Bogdan Biedka poprzez obrazkową prezentację multimedialną Jak zachowywać się bezpiecznie i bawić, z pomocą Myszki - głównej bohaterki – wyjaśniał, jakich zachowań dzieci powinny się wystrzegać i co robić  w sytuacjach zagrożenia. Dzieci poznały rymowankę 112 w ważnej sprawie, nie używaj przy zabawie. W ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta dzieciom wysłuchały bajeczki pt. Jak Wojtek został strażakiem pięknie czytanej przez zaproszonego gościa. Największe jednak zainteresowanie wśród przedszkolaków wzbudził pokaz odzieży ochronnej, sprzętu ratowniczego i wyposażenia samochodu strażackiego, który zademonstrował alarmowy sygnał świetlny i dźwiękowy. Żegnając się, Pan Kapitan zaprosił nas na wiosenną wycieczkę do straży.

Image

Image

 - 12.10.2012 r. odwiedzili nas policjanci: młodszy aspirant – P. Anna Karaś oraz  młodszy aspirant P. Grzegorz Kwiatkowski. Pogadanka dotyczyła bezpiecznej drogi do przedszkola (przedszkolak bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego). Stróżowie prawa zwrócili także dzieciom uwagę na inne niebezpieczeństwa stanowiące dla nich zagrożenie w domu i na ulicy oraz utrwalili znajomość numerów alarmowych. Ciekawym doświadczeniem okazała się praktyczna nauka pozycji obronnej „żółwia”, która ma je uchronić  przed skutkami ataku psa.  

Image

Na zakończenie realizacji tygodniowego planu pracy poświęconemu bezpieczeństwu, nasi popdopieczni otrzymali odblaskowe gadżety (opaski, breloczki) podarowane przez PZU w Brzozowie, które sprawią, że jako piesi będą bardziej widoczni na drodze. Podsumowanie całorocznej pracy planowane jest na Majowym pikniku rodzinnym. Zakładamy, że jej rezultaty będą miłym zaskoczeniem dla rodziców i zaproszonych gości.
 

Monika Szczepek


Zmieniony ( 17.10.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W skrócie...


Ostrzezenia
Biuletyn Informacji Publicznej
Monitor Polski
Dziennik Ustaw
Portal Interesanta
Rewitalizacja
Dokumenty utracone
Kompleks Sportowo-Rekreacyjny
Rodzina 3+
Gospodarka odpadami
Harmonogram 2014

certyfikat eurorenoma





Media

Oglądaj nasze

 materiały filmowe

 

 

Urząd Miejski w Brzozowie, ul. Armii Krajowej 1, 36-200 Brzozów, pow. brzozowski, woj. podkarpackie
tel. (13) 43-410-50, fax. (13) 43-410-55
e-mail: um_brzozow@brzozow.pl
http://www.brzozow.pl
NIP: 686-10-01-197, Regon: 000524631

Nr konta bankowego: 72-8642-1113-2011-9306-0664-0001