Menu Content/Inhalt
Start arrow Aktualności arrow XIII Międzynarodowa Konferencja Ekologiczna Brzozów 2012 - dzień I
XIII Międzynarodowa Konferencja Ekologiczna Brzozów 2012 - dzień I Drukuj Email
Wpisał: Redaktor   
27.09.2012.
 Image

Ludzie nauki, samorządowcy, przedsiębiorcy oraz nauczyciele wzięli udział w XIII Konferencji Ekologicznej Brzozów 2012. Tegoroczne spotkanie, zorganizowane przez burmistrza Brzozowa - Józefa Rzepkę wespół z Muzeum Regionalnym im. Adama Fastnachta w Brzozowie, odbyło się pod hasłem: Ekologiczne, sozologiczne i turystyczne aspekty zrównoważonego rozwoju regionów przygranicznych Polski, Słowacji i Ukrainy. Nad konferencją, która odbyła się w dniach 25-26 bm., patronat honorowy objęła Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska. Patronat naukowy sprawował JM Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Marek Orkisz.
Obrady pierwszego dnia konferencji rozpoczął dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie dr Mariusz Kaznowski, który powitał gości.

Image

Następnie głos zabrał gospodarz naszej gminy – burmistrz Brzozowa Józef Rzepka. Burmistrz w swoim wystąpieniu skoncentrował się na zrealizowanych w przeciągu kilku minionych lat inwestycjach z zakresu ochrony środowiska i szeroko pojętej ekologii: budowie kanalizacji sanitarnej i rozbudowie oczyszczalni ścieków w Brzozowie i Grabownicy Starzeńskiej, budowie oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sanitarną w Turzym Polu oraz na rekultywacji składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętnych zlokalizowanych przy ulicy Zdrojowej w Brzozowie. Burmistrz, który pełnił jednocześnie funkcję przewodniczącego komitetu organizacyjnego konferencji, życzył uczestnikom udanych i owocnych obrad oraz miłego pobytu w Brzozowie.

Image
Korzystając z dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, musimy mądrze myśleć i zmierzać w przyszłość. Tak aby i nasi następcy mogli cieszyć się i korzystać z dobrodziejstw przyrody i cywilizacji – zakończył burmistrz Józef Rzepka.

Obrady I sesji konferencji poprowadził prof. dr hab. inż. Janusz R. Rak z Politechniki Rzeszowskiej, który wspólnie z prof. nadzw. dr. hab. Krzysztofem Kukułą z Uniwersytetu Rzeszowskiego zasiadł w prezydium obrad. Temat wiodący tej części konferencji brzmiał: Woda – element pejzażu, źródło życia i siła żywiołu. Z pierwszym wykładem, pt. Zastosowanie wybranych metod wielowymiarowej analizy porównawczej do oceny zróżnicowania poziomu infrastruktury wodociągowej w powiatach województwa podkarpackiego, wystąpiła mgr inż. Katarzyna Pietrucha-Urbanik z Katedry Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Politechniki Rzeszowskiej. Po niej głos zabrał gość ze Słowacji – dr inż. Vlasta Ondrejka Harbuľáková z Uniwersytetu Technicznego w Koszycach. Jej referat dotyczył sportowego i rekreacyjnego wykorzystania cieków wodnych.
 
Image
prof. dr hab. inż. Janusz R. Rak


Image Image
mgr inż. Katarzyna Pietrucha-Urbanik           dr inż. Vlasta Ondrejka Harbuľáková

Dr inż. Andrzej Jucherski z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Tyliczu przedstawił, opracowany wspólnie z inż. Andrzejem Walczowskim, temat ochrony przyrodniczo cennych obszarów źródliskowych terenów wiejskich przygranicza Polski, na przykładzie gminy uzdrowiskowej Krynica-Zdrój, a mgr inż. Magdalena Stręk z Katedry Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Politechniki Rzeszowskiej przygotowała i omówiła materiał dotyczący oceny waloryzacyjnej gminy Sędziszów Małopolski, w którym uwzględniła rolę mokradeł.

Image Image
dr inż. Andrzej Jucherski                mgr inż. Magdalena Stręk

Image
dr inż. Włodzimierz Miernik

Następnie dr inż. Włodzimierz Miernik z Katedry Inżynierii Sanitarnej i Gospodarki Wodnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zajął się przygotowanym wspólnie dr. inż. Andrzejem Wałęgą tematem: Usuwanie ze ścieków związków organicznych i biogennych w oczyszczalni z reaktorem biologicznym funkcjonującym w układzie A2O.
Na zakończenie I sesji głos zabrał zasiadający w prezydium obrad prof. dr hab. inż. Janusz R. Rak. Przedstawił on materiał poruszający kwestię wody jako ulubionego elementu w ogrodzie.
Image
prof. dr hab. inż. Janusz R. Rak.


Druga sesja została poświęcona organizmom żywym na terenach górskich i pogórzańskich Karpat, a jej moderatorami byli: prof. dr hab. Bożenna Czarnecka z Zakładu Ekologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz prof. UR dr hab. Zygmunt Wnuk z Zakładu Ekologii i Ochrony Przyrody w Turystyce Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Image
prof. dr hab. Bożenna Czarnecka, prof. UR dr hab. Zygmunt Wnuk
 
Wśród czterech prelegentów znaleźli się: mgr Mariana Mychajlina Krawciw, prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Kukuła, mgr Agnieszka Artemiuk i dr Iwona Mróz.

Image  Image
Od lewej: mgr Mariana Mychajlina Krawciw (na zdjęciu z doc. dr. Wiktorem Senkiwem), prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Kukuła

Mgr Mariana Mychajlina Krawciw z Katedry Biologii Uniwersytetu im. Iwana Franki w Drohobyczu na Ukrainie przygotowała referat z zakresu botaniki. Prowadzący pierwszą sesję prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Kukuła z Katedry Biologii Środowiska Uniwersytetu Rzeszowskiego, przedstawił, opracowany wspólnie z dr Anetą Bylak, materiał dotyczący korzyści ekonomicznych, które przyniosłoby odtworzenie populacji łososia w Polsce. Mgr Agnieszka Artemiuk z Katedry Botaniki i Hydrobiologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wystąpiła z referatem dotyczącym motyli nocnych (Heterocera) występujących w Beskidzie Niskim, a dr Iwona Mróz, w imieniu własnym oraz dr. Rafała Łopuckiego i lek. wet. Blanki Orłowskiej (reprezentanci Katedry Ekologii Stosowanej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Katedry Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Publicznego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), odpowiedziała na pytanie: Czy drobne ssaki mogą być wektorem prątka gruźlicy dla bieszczadzkiej populacji żubrów?

Image  Image
mgr Agnieszka Artemiuk                            dr Iwona Mróz
 
Ostatniej sesji pierwszego dnia (Ochrona środowiska – wykorzystanie i odnawianie zasobów i składników środowiska naturalnego) przewodniczyli: dr hab. prof. Ihor Kozak z Instytutu Architektury Krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski z Katedry Melioracji i Budownictwa Rolniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Image
Od lewej: dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski, dr hab. prof. Ihor Kozak, fot. P. Sobota


Referaty w tej części wygłosiły: inż. Lenka Gaňová z Uniwersytetu Technicznego w Koszycach (Planowanie zarządzania ryzykiem powodziowym), mgr Iryna Bryndzia z Katedry Biologii Uniwersytetu im. Iwana Franki w Drohobyczu (Sezonowa dynamika współczynnika pH na obszarach Podkarpacia).

Image Image
inż. Lenka Gaňová, fot. P. Sobota                 mgr Iryna Bryndzia, fot. P. Sobota


Trzecią sesję, a zarazem pierwszy dzień konferencji, zakończył referat mgr inż. Anety Pytki z Katedry Melioracji i Budownictwa Rolniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (Możliwości zastosowania technologii SCD PROBIOTICS w ochronie i kształtowaniu środowiska).
 
Image
mgr inż. Aneta Pytka, fot. P. Sobota

Image

ts
Zmieniony ( 27.09.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W skrócie...


Ostrzezenia
Biuletyn Informacji Publicznej
Monitor Polski
Dziennik Ustaw
Portal Interesanta
Rewitalizacja
Dokumenty utracone
Kompleks Sportowo-Rekreacyjny
Rodzina 3+
Gospodarka odpadami
Harmonogram 2014

certyfikat eurorenoma





Media

Oglądaj nasze

 materiały filmowe

 

 

Urząd Miejski w Brzozowie, ul. Armii Krajowej 1, 36-200 Brzozów, pow. brzozowski, woj. podkarpackie
tel. (13) 43-410-50, fax. (13) 43-410-55
e-mail: um_brzozow@brzozow.pl
http://www.brzozow.pl
NIP: 686-10-01-197, Regon: 000524631

Nr konta bankowego: 72-8642-1113-2011-9306-0664-0001