Menu Content/Inhalt
Start arrow Aktualności arrow Z życia Zespołu Szkół w Przysietnicy
Z życia Zespołu Szkół w Przysietnicy Drukuj Email
Wpisał: Redaktor   
21.06.2011.
 Image
W czerwcu Szkoła Podstawowa Nr 2 w Przysietnicy była organizatorem dwóch działań edukacyjnych. Pierwsze z nich to XV Wojewódzki Rajd Śladami Historii Przysietnica 2011, a drugie - podsumowanie całorocznego projektu „W świecie legend”.
XV Wojewódzki Rajd Śladami Historii Przysietnica 2011 odbył się 2 czerwca br. W tym roku w rajdzie udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przysietnicy, Szkoły Podstawowej w Starej Wsi oraz uczniowie Zespołu Szkół w Przysietnicy. Uczestnicy rajdu wędrując krętymi i dość stromymi dróżkami poznawali piękne zakątki Przysietnicy (Nogajowy Dział - „Trzy Krzyże”, „Cudowne źródełko”).
 
Image Image 

Natomiast w godzinach popołudniowych przystąpili do zmagań konkursowych, którym towarzyszyły wielkie emocje. Uczniowie rywalizowali w konkursach indywidualnych (ekologicznym, wiedzy o PTSM, wiedzy o Przysietnicy) oraz drużynowych (sportowym i piosenki turystycznej). Oto wyniki zmagań: pierwsze miejsce w konkursie ekologicznym zdobył Jakub Świder z SP 2 w Przysietnicy, w konkursie „Przysietnica i okolice – ochrona środowiska” Jolanta Kufel z SP 1 w Przysietnicy, w konkursie wiedzy o PTSM Monika Pietryka z Gimnazjum w Przysietnicy. W konkursie sportowym i piosenki turystycznej pierwsze miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przysietnicy.

Image 

Zwycięzcy konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Rajd został zorganizowany przy współudziale finansowym: Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Na zakończenie dyrektor Jadwiga Ścibor podziękowała głównej organizatorce rajdu Halinie Soczek oraz wszystkim uczestnikom, którzy tak dzielnie znieśli trudy wędrówki. 

J.Z., H.S.

Image

17 czerwca br. w Zespole Szkół w Przysietnicy odbyło się podsumowanie całorocznego projektu edukacyjnego „W świecie legend” zorganizowanego przez nauczycieli uczących w szkole podstawowej, a koordynowanego przez  Justynę  Ziemiańską, Halinę Błaż i Łucję Buczek w ramach ogólnopolskiego programu „Cała Polska czyta dzieciom”. Projekt ten rozpoczął się od wykonania na szkolnym korytarzu gazetki poświęconej legendom. Następnie przez cały rok uczniowie z pomocą nauczycieli poznawali treść wielu legend, również tych związanych z naszym regionem. W ramach tego projektu przeprowadzono także konkurs wiedzy dotyczący znajomości treści legend „I Ty zostań legendomistrzem” i konkurs plastyczny „Najpiękniejsza ilustracja do legendy”. W czasie uroczystego spotkania, stanowiącego podsumowanie akcji, zwycięzcy otrzymali dyplomy  inagrody, które zostały ufundowane i wręczone przez dyrektor Jadwigę Ścibor. Oto wyniki:

I Ty zostań legendomistrzem”: I miejsce - Jakub Świder, II - Oliwia Dąbrowska, III - Zuzanna Jajko

„Najpiękniejsza ilustracja do legendy”: kat. kl. 0-III: I - Maksymilian Szpiech, II - Roksana Gurdała, III - Radek Hućko, wyróżnienia: Faustyna Pietryka, Monika Jajko, Agnieszka Szuba; kat. kl. IV-VI: I – Kamila Ścibor, II – Gabriela Wacek, III - Anna Buczkowicz, wyróżnienie: Kamila Gwizdała.

Image

Piątkową uroczystość uświetniło przedstawienie grupy teatralnej „Ratajanie” działającej w ramach projektu unijnego Szansa dla Każdego Ucznia pod opieką Haliny Błaż.  Sztuka zaprezentowana przez młodych aktorów była inscenizacją utworu Hanny Januszewskiej "Żelazne trzewiczki". Jako narratorzy wystąpiły Julia Bąk i Wioletta Brajewska.W główną rolę Weronki wcieliła się Faustyna Szczepek, uczennica klasy piątej, która świetnie poradziła sobie z długim tekstem, a także doskonale oddała bogatą gamę uczuć  i emocji  bohaterki.

Image 

Weronka, aby uwolnić swojego ukochanego Gniewka (w tej roli Damian Bąk) spod władzy okrutnej czarownicy Wojewodzianki (Adrianna Rzepka), która przemieniła go w kaczora, wędruje po świecie w żelaznych trzewiczkach i pyta o drogę do jej zamku najpierw Księżyca (Grzegorz Orłowski), potem Słońca (Emilia Bober), a wreszcie Wichru (Magdalena Pietryka). Zanim jednak uzyska ich pomoc, musi najpierw zjednać sobie uczucia Matki Księżyca (Magdalena Rzepka), Matki Słońca (Anna Buczkowicz) i Matki Wichru (Karolina Rzepka). Udaje jej się to dzięki dobroci, wytrwałości i pracowitości. Podbija nawet serca dwóch pomocnic okrutnej czarownicy – w ich role wcieliły się Anna Pietryka i Patrycja Bober. W końcu – jak to w baśniach bywa – zły czar pryska, wiedźma zostaje przepędzona precz, a kaczor zamienia się w pięknego chłopca i Weronka razem z nim powraca do stęsknionego ojca (Tomasz Hućko ) i ukochanej siostry Jagny (Karolina Rzepka).

Image 

Spektakl bardzo podobał się młodym widzom oraz nauczycielom. Uwagę przykuwała zarówno treść utworu, jak i gra aktorów, a także piękna scenografia, zwłaszcza kostiumy i rekwizyty przywołujące klimat przeszłości, takie jak kołowrotek czy maselnica. Całości dopełniała muzyka – motyw przewodni stanowiła pieśń na melodię „Dumki na dwa serca” doskonale współgrająca z nastrojem przedstawienia. Sztuka, w której toczy się charakterystyczna dla baśni odwieczna walka dobra ze złem, uczy właściwych postaw życiowych -  opowiadania się po stronie dobra, niesienia pomocy innym, uporu w dążeniu do celu, a przede wszystkim wiary w miłość, która potrafi przezwyciężyć największe przeszkody. Dobrze się stało, że uczniowie mieli możność obejrzenia tak wartościowego i pięknego spektaklu na podsumowanie pracowitego roku szkolnego.

Image 

Wracając do projektu edukacyjnego „W świecie legend”, należy podkreślić, iż organizowanie takich akcji jest niezmiernie potrzebne, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy czytanie staje się coraz bardziej obce dzieciom. Przecież telewizor czy komputer, przed którym dzieci spędzają codziennie wiele czasu, nigdy nie zastąpi bezpośredniego spotkania z książką. Literatura posiada bowiem ogromną moc i siłę działania, kształtuje i rozwija wyobraźnię, zatem należy robić wszystko, aby każde dziecko z radością zechciało wejść w ów ,,cudny świat książek”.

hb, jz

 

Zmieniony ( 21.06.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W skrócie...


Ostrzezenia
Biuletyn Informacji Publicznej
Monitor Polski
Dziennik Ustaw
Portal Interesanta
Rewitalizacja
Dokumenty utracone
Kompleks Sportowo-Rekreacyjny
Rodzina 3+
Gospodarka odpadami
Harmonogram 2014

certyfikat eurorenoma





Media

Oglądaj nasze

 materiały filmowe

 

 

Urząd Miejski w Brzozowie, ul. Armii Krajowej 1, 36-200 Brzozów, pow. brzozowski, woj. podkarpackie
tel. (13) 43-410-50, fax. (13) 43-410-55
e-mail: um_brzozow@brzozow.pl
http://www.brzozow.pl
NIP: 686-10-01-197, Regon: 000524631

Nr konta bankowego: 72-8642-1113-2011-9306-0664-0001